«Щедрик»,– то не розкладка пісні, то самоцінний музичний твір, який осяяно променем генія і який вартий зайняти (і займе) не останнє місце в світовій музичній скарбниці».

 

Соратник Леонтовича композитор П. Козицький

Безумовно твором-візитівкою Леонтовича залишається «Щедрик». Народне першоджерело хору належить до найстаріших зразків українського фольклору. 
У щедрівці оспівується радість праці, висловлюються побажання добробуту, родинного щастя. Мелодію твору становить однотактовий – на чотири звуки – мотив в обсязі малої терції, на розробці якого побудований увесь хор. Тут блискуче застосований класичний поліфонічний прийом остинато. Заспівує «Щедрика» сопрано соло, потім в експонування мотиву вливається вся група. Над його сталим звучанням спершу альти, а згодом тенори ведуть спадаючі голоси, забарвлені у своєрідний гармонічний колорит. Чим далі, тим густіше монотему оточують нові виразові лінії, кожна з яких покликана змалювати окрему деталь образу. Усе разом – то є витончена, вигадлива за візерунком, невимовно красива звукова мережка, ніби виткана поетичною рукою народного майстра. Особливість музичного руху у творі – від ніжних, прозорих початкових тактів через поступове звукове наростання й емоційне наснаження до кульмінації (20 – 24 такти) і знову загальне спадання. Таким чином, увесь «Щедрик» – єдина, струнка щодо архітектоніки емоційна хвиля. Вражає тонке чуття автором цілісної мистецької форми, як вияву глибокого задуму. Важко назвати в українській хоровій літературі інший твір, у якому б з такою силою сполучалися змістовність, художність і майстерність.

 

Автор: Анатолій Завальнюк, кандидат мистецтвознавства

Щедрик (Колядка дзвонів)

Зупинка № 1
Витоки

В часи праукраїнської архаїки в народній творчості формуються слова та мелодія «Щедрика». В основі – лаконічність, простота мови, весняний образ. В дії обряд віншування господаря та заговорювання хати на добро. Наспів передавався як усна народна творчість. Особливо популярний «Щедрик» був на Правобережжі, зокрема Поділлі та Волині.

Зупинка № 2
Пошук Щедрика

1901 – 1902 рр. – створена перша редакція обробки «Щедрика» Леонтовичем

1906 – 1908 рр.– створена друга редакція обробки

1914 р. – створена третя редакція обробки

1916 р. – створена четверта редакція обробки

1919 р. – створена  п’ята редакція обробки

 

Ще́дрик, щедри́к, ще́дрівочка,

Зупинка № 3
Презентація Щедрика

7 січня 1917  (25 грудня 1916 року за старим стилем)  – вперше «Щедрика» виконав хор Київського університету під орудою Кошиця в стінах рідного Київського університету ім. Святого Володимира (нині Університет ім. Т.Шевченка). Леонтович на той час працював у Києві. Виконання твору принесло великий успіх в музичних колах і серед широкої публіки.

Зупинка № 4
Міграція Щедрика

11 травня 1919 року – європейська прем’єра “Щедрика” у Празі (Narodni divadlo) у виконанні Української Республіканської Капели Олександра Кошиця

Зупинка № 5
Шлях Щедрика

5 жовтня 1922 – «Щедрик» був вперше виконаний на концерті в Карнегі Холі (Carnegie Hall) в Нью-Йорку хором Олександра Кошиця.

Зупинка № 6
Тиражування Щедрика

У 1922 році в США було зроблено перший аудіозапис “Щедрика” у виконанні хору Олександра Кошиця.

 

Зупинка № 7
Інтернаціональність Щедрика

1936 – американець українського походження Петро (Пітер) Вільховський, який працював для радіо NBC, переклав «Щедрика»

 

 

Hark how the bells,
sweet silver bells,
all seem to say,
throw cares away…

Зупинка № 8
Тріумф

У 1955 році Щедрика вже можна було почути в різдвяному випуску CBS.

CBS – американська телерадіомережа. Мережа з’явилася 1928 року після того, як Вільям Пейлі придбав 16 радіостанцій. Під його керівництвом компанія стала однією з найбільших радіомереж в США, а згодом — однією з трьох найбільших телевізійних мереж США.

 

Зупинка № 9
Щедрик підкорив Всесвіт

«Щедрик» стає позивною ме­лодією американських космічних кораблів «Спейс Шаттл».

 

 

Зупинка № 10
Щедрик та поп-культура

1990 рік – на екрани виходить рекордна за прокатними зборами американська різдвяна комедія Кріса Коламбуса за участю юного Маколея Калкіна «Один удома». Далі ще чотири сиквели. Таким чином, у 90-х роках минулого століття український «Щедрик» піднявся на найвищу хвилю культурного побутування.

Зупинка № 11
Щедрик повертається додому

В 2018 році в рамках проекту Леонтович Арт-квартал, який реалізувався за підтримки Уряду та Мінкульту, в Тульчині відбулося урочисте відкриття пам’ятника “Щедрик”. Участь в акції взяв прем’єр-міністр Володимир Гройсман.