Герб Тульчина
Герб Тульчина
Тульчин – чарівний куточок подільської землі. Містечко знаходиться недалеко від Вінниці і нині тут мешкає близько 16 тис. осіб.
Перші письмові відомості про Тульчин датуються 1607 роком. Це містечко було торговельною точкою і відігравало важливу роль як для Речі Посполитої, так і пізніше для Османської імперії.
В документі Львівського маґістрату від 3 липня 1648 року місто мало назву Нестервар (Нестервар, в перекладі з угорської — Нестер (Дністер) і — вар (замок/місто).
Походження самої назви Тульчин спричиняє багато суперечок. Найвірогіднішим видається угорське та турецьке етимологічне коріння. Місто розташоване на річці Тульчинці, від якої і отримало свою назву.
Відомий краєзнавець Дмитро Малаков зупинився на іншому варіанті – на версії про видозмінене слово “турчин”. Турецький тобто.
Софія Потоцька
Станіслав Щенсний Потоцький
У 1726 році київський воєвода Франц Салезій Потоцький отримав Тульчин від родича Станіслава Владислава Потоцького, а ще раніше ці землі належали роду Струсів та Калиновських. Після смерті батька землі переходять до його сина – графа Станіслава «Щенсного» Потоцького. Завдяки йому наприкінці XVIII століття Тульчин стає центром промисловості і ремесел, високої європейської культури. Тульчин багато чим завдячує родині Потоцьких.
У 1782 році Станіслав зводить у Тульчині справжній палацо – парковий ансамбль «Хороше». Над проектом працювали найкращі проектанти та художники, будівельники та механіки. Тут були найкращі сорти дерев, мармурові бані, і найголовніше – театр, де грали камерні барокові опери. В цей час в Тульчині зводять Свято-Успенську кам’яну церкву (1789 рік), яку будував священик Павло Голубовський.
Палац Потоцьких, сучасний вигляд
Свято-Успенська кам’яна церква
На початку ХІХ століття за ініціативи третьої дружини власника Тульчина Станіслава Потоцького знаменитої красуні Софії будують Будинок музичної школи. Пізніше тут знаходився відділ наросвіти, де працював в 1920 р. М. Леонтович, займаючи посаду інспектора відділу мистецтв.
17 травня 1787 року, з нагоди перебування польського короля Станіслава Авґуста Понятовського в Тульчині, місту надано магдебурзьке право.
З 1793 року, коли відбувається другий поділ Речі Посполитої, місто опиняється у складі Російської Імперії. З березня 1796 по березень 1797 року в Тульчині перебував російський полководець Олександр Суворов. І тут свого часу зупинявся на ночівлю Олександр Пушкін. Нині майже не збереглося приміщення старої пошти. Є твердження, що саме у цьому будинку зупинявся Пушкін.
Ще однією цікавою для історії точкою Тульчина є особняк «Офіцерське зібрання», який знаходиться неподалік від Успенської церкви. Побудований він був на рубежі ХVІІІ-ХІХ століть, за версією старожилів для потреб бувшого офіцерського зібрання. Нині тут знаходиться краєзнавчий музей. Тут бувало багато цікавих особистостей ХІХ століття.
Музей-квартира М.Д. Леонтовича
Продюсери Ірина Френкель та Павло Третьяков вирішують проводити оперний фестиваль опен-ейр на базі Палацу Потоцьких. За три роки поспіль в Тульчині виступали Харківський національний театр «Cxid Opera», Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей та юнацтва, вперше в Україні можна було почути солістів Disney Entertainment, зірок німецької опери Стефі Леманн та Мартін Латтку, у 2018 році саме тут відбулася прем’єра в Україні опери «Straszny dwór» всесвітньовідомої Польської Королівської опери і це далеко не все.
Валерій Коровій, депутат Вінницької обласної державної адміністрації підкреслює: «OPERAFEST TULCHYN – це знакова подія у мистецькому житті не тільки нашої області, а й усієї України. Я називаю цей фестиваль «Подільським культурним айфоном», який виник у правильному місці, у правильний час, коли у суспільстві є величезний запит на добро, творчість, щирість. Знайшлася креативна команда, яка втілює у життя цей неймовірний проект. У комплексі це дало надзвичайно потужний ефект для розвитку культури і безпосередньо громади міста Тульчин. Те велике піднесення, позитивні емоції та щасливі очі тульчинців під час підготовки до фестивалю надзвичайно надихають. І дуже приємно усвідомлювати, що рушієм тут стало саме мистецтво».
Завдяки програмі Уряду та Міністерства культури України «Малі міста – великі враження» у Тульчині відбувся ще один проект «Леонтович арт-квартал», який змінив центр міста.
З 15 квітня по 30 травня 2018 року місто Тульчин перетворилося на велику мистецьку майстерню, в який зібралися митці з усіх регіонів України (через відкритий конкурсний відбір) задля створення творчого кластеру, який ревіталізував простір міста та підвищив туристичну привабливість регіону.
Проект по створенню «Леонтович арт-кварталу» передбачав роботу в трьох напрямках:
Мурали (ревіталізація фасадів сучасних будинків);
Вуличні інсталяції (ревіталізація дворових просторів та прилеглих комерційних і соціальних об’єктів);
Створення просторової інсталяції на тему мелодії пісні «Щедрик»
Відкриття кварталу відбулось 8 червня 2018 року
Цього ж року був відкритий пам’ятник «Щедрика» в центрі міста за участі тодішнього прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.
Третім вдалим проектом, який оновлює місто, стає виграний грант програми Уряду та Міністерства культури «Малі міста – великі враження» у 2019 році, в рамках якого здійснюється ревіталізація Музею-квартири М. Леонтовича в Музей мелодії «Щедрика». Завдяки проекту в Музеї проходить ремонт та відбувається діджіталізація музейних фондів. Відтепер Музей має сайт з віртуальним туром та інтерактивний простір з тачпанелями.